Composition of BHRC

Former Members/Officials of BHRC

The structure of Bihar Human Rights Commission is as follows:

Hon'ble Mr. Justice Vinod Kumar Sinha, Chairperson (BHRC)

He joined as the Chairperson of the Bihar Human Rights Commission on 7th July, 2020.

Hon'ble Mr. Ujjwal Kumar Dubey, Member (BHRC)

Born in village "Bandanwar", District- Godda (Jharkhand) on 27th October, 1958. After obtaining LLB degree from Patna University in 1980, he joined the Bihar State Bar Council on 1st October 1980. On 21st November 1986, he joined Bihar Judicial Service as Munsif. He was promoted and appointed in the cadre of District Judge on 15th April, 2009.

During his 32 years long judicial career, he has held various positions like Chief Judicial Magistrate (West Champaran at Bettiah), Additional District and Sessions Judge (Bhojpur at Ara and Barh) and District and Sessions Judge (Nalanda at Biharsharif).

Apart from doing judicial work, during his posting in Department of Law, Government of Bihar, Patna as Joint Secretary as well as Special Secretary, he vetted several important Acts, Rules and Regulations.

After his superannuation as District and Sessions Judge, Nalanda at Biharshariff on 31st October, 2018, he joined as the Member of Bihar Human Rights Commission on 12th March, 2019.

Hon'ble Mr. Shashi Shekhar Sharma, IAS, Member (BHRC)

He joined as the Member of Bihar Human Rights Commission on 11th March, 2019.

 

Administration Wing of BHRC

Shri Rajesh Kumar, IAS, Secretary (BHRC)

He joined as the Secretary of Bihar Human Rights Commission on 22nd February, 2019.

 

Registration Wing of BHRC

Shri Shailendra Kumar Singh, Registrar (BHRC)

Born in Village Fatehpur District Mau (U.P) on 30 June 1960. After obtaining LLB Degree from University of Allahabad, he joined judicial service as Judicial Magistrate. He was promoted and appointed in the cadre of District Judge in July, 2018.

During his 30 year long judicial career, he has held various positions like Railway Judicial Magistrate, Bhagalpur, Samastipur and Additional District and Session Judge Arrah and District and Session Judge in Muzaffarpur.

Apart from doing judicial work, during his posting in department of law, Government of Bihar, in Delhi (Bihar Bhawan) as a Additional Secretary Law.

After his superannuation as District and Session Judge, Muzaffarpur on 30th June, 2020, he joined as the Registrar of Bihar Human Rights Commission (BHRC) on 9th Sep, 2020.
 

Investigation Wing of BHRC

S. M. Wakil Ahmad, S.P. (BHRC)

Did Master of Science (Botany) from L.N.M.U. Darbhanga. In the year 1995, he joined Bihar Police Service. Posted as S.P. (BHRC), since Dec'2014.


Return